Odznaczenia, nagrody
Informacja o trybie postępowania w sprawach o nadanie orderów i odznaczeń państwowych, odznak honorowych oraz stopni górniczych
Ministerstwo Energii uprzejmie informuje, że w celu usprawnienia postępowania w sprawach o nadanie orderów, odznaczeń państwowych, odznak honorowych oraz stopni górniczych opracowana została procedura określająca w szczególności terminy oraz sposób przygotowania i przedkładania wymaganych dokumentów.
TERMINY
- Ordery i odznaczenia państwowe – § 2 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta RP w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie orderów i odznaczeń (…) nakłada na organ przedkładający wniosek o nadanie orderu lub odznaczenia obowiązek zachowania 2-miesięcznego wyprzedzenia wobec przewidywanego terminu wręczenia odznaki nadanego orderu lub odznaczenia. Uwzględniając zakres czynności podejmowanych w związku z wnioskami składanymi do Ministra Energii, w celu zachowania terminów oraz stworzenia warunków do poprawnego wykonania czynności związanych z przedkładaniem wniosków Prezydentowi RP przyjęto zasadę, że przedmiotowe wnioski powinny wpływać do Ministerstwa Energii z 4-miesięcznym wyprzedzeniem wobec planowanego terminu wręczenia odznak nadanych orderów i odznaczeń państwowych.
- Odznaki honorowe nadawane przez Ministra Energii – wnioski o nadanie odznak honorowych: „Zasłużony dla Górnictwa RP”, „Za Zasługi dla Energetyki”, „Zasłużony dla Przemysłu Naftowego i Gazowniczego” powinny być – zgodnie z postanowieniami zawartymi w odnośnych rozporządzeniach Rady Ministrów – składane na 2 miesiące przed planowanym terminem ich wręczenia. Zgodnie z regulacjami tych rozporządzeń, odznaki „Zasłużony dla Górnictwa RP” wręczane są zwyczajowo z okazji Dnia Górnika, tj. 4 grudnia; odznaki „Za Zasługi dla Energetyki” z okazji Dnia Energetyka, tj. 14 sierpnia. W odniesieniu do odznaki „Zasłużony dla Przemysłu Naftowego i Gazowniczego” rozporządzenie nie określa terminu wręczania i zwyczajowo przyjęto tu termin 4 grudnia. Nieprzekraczalne terminy składania wniosków o nadanie poszczególnych odznak honorowych określa się zatem następująco: „Zasłużony dla Górnictwa RP” – 1 października; „Za Zasługi dla Energetyki” - 1 czerwca oraz „Zasłużony dla Przemysłu Naftowego i Gazowniczego” – 1 września.
- Stopnie górnicze – w przypadku wniosków dotyczących nadania stopni górniczych obowiązują terminy analogiczne jak w przypadku wniosków o nadanie odznak honorowych tzn. powinny być one składane z wyprzedzeniem 2-miesięcznym. Wyjątek od tej reguły stanowią przypadki indywidualnych wniosków o nadanie stopnia „generalnego honorowego dyrektora górniczego”.
Wnioski w sprawie nadania orderów, odznaczeń państwowych, odznak honorowych i stopni górniczych są rozpatrywane w kolejności wynikającej z udokumentowanej daty ich wpływu do Ministerstwa Energii – Biura Ministra.
DOKUMENTY
- Wnioski o nadanie orderów i odznaczeń państwowych muszą być zgodne z wzorami określonymi w załączniku nr 1 do rozporządzenia Prezydenta RP i zawierać wszystkie wymagane informacje dotyczące osoby, której dotyczy wniosek.
- Oprócz wniosków, o których mowa powyżej, należy sporządzić i przekazać do Ministerstwa Energii, także w formie elektronicznej, notatkę zawierającą zestawienie nazwisk osób proponowanych do nadania orderów wraz z uzasadnieniem ich zasług lub wykaz zawierający nazwiska osób proponowanych do nadania odznaczeń – wg wzoru określonego w załącznikach 3 i 4 rozporządzenia Prezydenta RP.
- Wnioski o nadanie odznak honorowych muszą być zgodne z wzorami określonymi w odnośnych rozporządzeniach Rady Ministrów, a wniosek o nadanie stopnia górniczego – w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.
- Wnioski powinny zawierać konkretne merytoryczne uzasadnienie oraz niezbędne podpisy.
- Składane dokumenty nie mogą zawierać poprawek, skreśleń lub treści niewymaganych we wzorach tych dokumentów.
- Kompletne dokumenty wraz z pismem przewodnim należy przekazywać do Ministerstwa Energii – Biuro Ministra, ul. Krucza 36/Wspólna 6, 00-522 Warszawa.
- Wnioski niekompletne lub wypełnione niewłaściwie podlegają zwrotowi do wnioskodawcy.
- Ponowne złożenie uzupełnionego lub poprawionego wniosku rozpoczyna od nowa bieg terminu (2- lub 4-miesiecznego).
DODATKOWE INFORMACJE
- W przypadku osób, wobec których wnioskuje się nadanie odznak honorowych zaleca się przestrzeganie zasady dotyczącej minimalnego stażu pracy w danej gałęzi gospodarki; dolna granica stażu nie powinna być niższa niż 10 lat.
- W przypadku wnioskowania o nadanie stopni górniczych (poza stopniem „generalnego honorowego dyrektora górniczego”) należy brać pod uwagę, że zgodnie z treścią art. 2 ustawy o stopniach górniczych, są one wyróżnieniami honorowymi pracowników górnictwa mających zasługi w dziedzinie górnictwa, a zatem nie należy ich traktować jako obligatoryjnie nadawanych osobom zajmującym konkretne stanowisko zgodnie z wykazem stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Wykaz ten stanowi jedynie wytyczną, wskazującą do jakich grup stanowisk przyporządkowane są poszczególne stopnie górnicze.
- Odznaki honorowe nadawane przez Ministra Energii są – zgodnie z treścią ustanawiających je rozporządzeń Rady Ministrów – „zaszczytnymi, honorowymi wyróżnieniami” nadawanymi w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju poszczególnych gałęzi gospodarki. Fakt wykonywania pracy w jednostce organizacyjnej działającej w górnictwie, energetyce, przemyśle naftowym lub gazowniczym nie może być jedyną podstawą do wystąpienia z wnioskiem o wyróżnienie. Uzasadnienia wniosków o nadanie odznak honorowych oraz stopni górniczych powinny również zawierać informacje o niekaralności osób, których wnioski dotyczą oraz informacje na temat istnienia w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej dokumentów stanowiących podstawę zamieszczenia danych osobowych tych osób w katalogu, o którym mowa w art.52a pkt 6 lub 8 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 roku o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Informacja powyższa wymagana jest również przy składaniu wniosków o nadanie odznaczeń państwowych.
- Zaleca się wnioskodawcom, aby na co najmniej 10 dni przed planowanymi uroczystościami wręczenia orderów, odznaczeń, odznak honorowych, dyplomów nadania stopni górniczych, zasięgali telefonicznie lub mailowo (Biuro Ministra ME – tel. 22 695-82-84, e-mail: joanna.sawicka@me.gov.pl) informacji na temat przyznanych wyróżnień oraz terminu odbioru przyznanych orderów, odznaczeń państwowych lub odznak honorowych oraz dyplomów potwierdzających nadanie stopni górniczych.
- Odbioru z Ministerstwa Energii nadanych orderów, odznaczeń państwowych lub odznak honorowych może dokonać wyłącznie posiadający imienne upoważnienie przedstawiciel wnioskodawcy.
ZASADY ORGANIZOWANIA UROCZYSTOŚCI WRĘCZANIA ODZNAK, ORDERÓW I ODZNACZEŃ PAŃSTWOWYCH
- Ordery i odznaczenia państwowe nadawane przez Prezydenta RP są najwyższym wyróżnieniem zasług dla ojczyzny i ich wręczanie powinno mieć charakter uroczysty.
- Uroczystość wręczenia orderów i odznaczeń państwowych powinny być prowadzone przez urzędnika Ministerstwa Energii (jeżeli odznaczenia wręcza Minister Energii lub jego zastępca) lub urzędnika urzędu wojewódzkiego (w sytuacji, gdy odznaczenia wręcza wojewoda lub wicewojewoda).
- Powierzanie prowadzenia tych uroczystości dziennikarzom, zawodowym konferansjerom lub innym osobom, niż upoważniony urzędnik państwowy, jest niedopuszczalne.
- Ordery i odznaczenia powinny zostać wręczone w ciągu sześciu miesięcy od daty podjęcia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej postanowienia o ich nadaniu.
ZASADY WRĘCZANIA ODZNAK HONOROWYCH ORAZ DYPLOMÓW NADANIA STOPNI GÓRNICZYCH
- Odznaki honorowe oraz stopnie górnicze są honorowymi wyróżnieniami nadawanymi przez Ministra Energii za wybitne zasługi dla ważnych gałęzi gospodarki.
- Zgodnie z postanowieniami rozporządzeń Rady Ministrów wręczenia odznak honorowych i stopni górniczych dokonuje wyłącznie minister właściwy ds. energii lub osoba przez niego upoważniona.
- Uroczystość wręczania odznak honorowych i/lub dyplomów nadania stopni górniczych powinna mieć uroczystą oprawę.
PODSTAWY PRAWNE:
Ustawa z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach (Dz. U. Nr 90, poz. 450 z późn. zm.);
Ustawa z dnia 14 lutego 2003 r. o stopniach górniczych, honorowych szpadach górniczych i mundurach górniczych (Dz. U. Nr 52, poz. 449 z późn. zm.);
Rozporządzenie Prezydenta RP z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie orderów i odznaczeń oraz wzorów odpowiednich dokumentów (Dz. U. Nr 277, poz. 2743 z późn. zm.);
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 listopada 2001 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej „Zasłużony dla Górnictwa RP”, ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz sposobu noszenia (Dz. U. Nr 141, poz. 1587 z późn. zm.);
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2001 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej „Za Zasługi dla Energetyki”, ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania i noszenia (Dz. U. Nr 141, poz. 1588 z późn. zm.);
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2011 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej „Zasłużony dla Przemysłu Naftowego i Gazowniczego”, ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz sposobu noszenia (Dz. U. Nr 252, poz. 1512 z późn. zm.);
Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 września 2003 r. w sprawie stanowisk służbowych, stopni górniczych, wzorów mundurów górniczych i honorowej szpady górniczej (Dz. U. Nr 181, poz. 1771).
Osoba odpowiedzialna: Joanna Sawicka, Biuro Ministra, tel.: 22 695-82-84, e-mail: joanna.sawicka@me.gov.pl
- Data utworzenia:
- 2016-08-22 09:16:26
- Redaktor wprowadzający:
- Bartkowska Ilona
- Data ostatniej modyfikacji:
- 2017-09-06 11:57:40
- Redaktor zatwierdzający:
- Bartkowska Ilona
- Liczba odsłon artykułu:
- 7121