Porównanie wersji
Zgodnie z art. 11 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej (Dz.U. 2011, poz. 551, z późn.zm), minister właściwy do spraw gospodarki zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej wytyczne dotyczące sposobu uwzględniania kryterium efektywności energetycznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.
Wytyczne dotyczące sposobu uwzględniania kryterium efektywności energetycznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego
Zgodnie z obowiązującymi przepisami krajowym związanymi z systemem zamówień publicznych, każdy zamawiający ma możliwość wyboru wyrobów i usług spełniających wysokie standardy ochrony środowiska. W ramach kryteriów środowiskowych w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego może też być uwzględnione kryterium efektywności energetycznej.
Ze względu na interes społeczny, w tym potrzebę poprawy jakości życia oraz stanu środowiska przyrodniczego pożądane i celowe jest, aby w zamówieniach publicznych kryteria efektywności energetycznej były uwzględniane w jak najszerszym zakresie. Podejmowane działania powinny dotyczyć w szczególności wspierania rozwiązań energooszczędnych i materiałooszczędnych, które w dużej mierze są także efektywne kosztowo, tym samym mogą być atrakcyjne dla zamawiających z uwagi na korzyści ekonomiczne w krótko- i w długookresowej perspektywie.
Urząd Zamówień Publicznych w ramach swoich kompetencji popularyzuje i zachęca do uwzględniania ww. kryteriów w procedurach przetargowych. Jednym z przykładów są wydane Podręczniki pn. Zielone Zamówienia Publiczne (2009 i 2012) oraz Zielone zamówienia publiczne – zbiór dobrych praktyk (2013), które obejmują m.in. prawne regulacje wspierające dokonywanie zielonych zamówień w świetle ustawodawstwa unijnego i krajowego oraz prezentują przykłady z krajów UE. W 2014 r. UZP opracował i opublikował kolejną publikację pt. „Zamówienia publiczne w Unii Europejskiej po modernizacji. Nowe unijne dyrektywy koordynujące procedury udzielania zamówień publicznych”, która w swojej treści odnosi się także do rachunku kosztów cyklu życia oraz kryteriów środowiskowych.
Kwestie ochrony środowiska zwykle obejmują parametry techniczne, eksploatacyjne lub użytkowe, np. kryterium zużycia energii lub innych zasobów. wody przez aparaturę. Tymczasem w każdym segmencie zamówień (dostawy, usługi, roboty budowlane) możliwe jest takie określenie przedmiotu zamówienia, aby wskutek jego realizacji uzyskać efekt odpowiadający kryteriom najwyższej klasy efektywności energetycznej.
W 2010 roku Rada Ministrów przyjęła 3-letni dokument planistyczny, którego celem jest dalsza popularyzacja zielonych zamówień publicznych w Polsce. Opracowany przez Urząd Zamówień Publicznych „Krajowy plan działań w zakresie zrównoważonych zamówień publicznych na lata 2010-2012” obejmuje analizę unijnych i krajowych regulacji prawnych zarówno bezpośrednio odnoszących się do kwestii zielonych zamówień publicznych, jak i pośrednio z nimi powiązanych. Zawiera również informacje dotyczące dotychczas zrealizowanych działań, a także harmonogram działań zaplanowanych na kolejne lata.
Urząd Zamówień Publicznych opracował kolejny Krajowy Plan Działań w zakresie zrównoważonych zamówień publicznych 2013-2016, który został przyjęty przez Komitet ds. Spraw Europejskich w dniu 3 kwietnia 2013 r. Dokument ma stanowić podstawę do realizacji przez UZP oraz resorty i instytucje współpracujące szeregu działań informacyjno-szkoleniowych oraz publikacyjnych skierowanych do instytucji zamawiających, wykonawców w rozumieniu ustawy Prawo zamówień publicznych oraz opinii publicznej, których celem jest promowanie uwzględniania aspektów środowiskowych i społecznych w postępowaniach przetargowych.
Ponadto na stronie internetowej UZP została specjalnie utworzona zakładka Zielone Zamówienia, która jest systematycznie aktualizowana i zawiera przydatne informacje związane z tematyką kryteriów środowiskowych w procedurach przetargowych. Poniżej w tabeli
Na stronie dostępnej w lewym menu przedstawiono wykaz odpowiednich regulacji UE odnoszących się do urządzeń, budynków, pojazdów wraz z ich opisem, który stanowi wytyczne do wykorzystania przez sektor publiczny.
- Data utworzenia:
- 2016-02-04 16:19:47
- Redaktor wprowadzający:
- Ciszewska Aneta
Waćkowska-Kabaczyńska